Stackpole Electronics Inc. RMCF0603FG33R0
RMCF0603FG33R0 picture photo
Mfg. Part Number
RMCF0603FG33R0
Brief Description
RES SMD 33 OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
RMCF0603FG33R0.pdf
Availability of RMCF0603FG33R0
QUANTITY
RMCF0603FG33R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of RMCF0603FG33R0
Internal Part NumberEIS-RMCF0603FG33R0
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)33
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.061" L x 0.031" W (1.55mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RMCF0603FG33R0
Related LinksRMCF060, RMCF0603FG33R0 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RMCF0603FG33R0 Details Description
Related parts for RMCF0603FG33R0
RES SMD 3.92K OHM 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 330 OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC GATE NAND 4CH 2-INP 14-SOIC datasheet.pdf
CAP CER 0.018UF 10V X7R 0402 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 11POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
RES SMD 2.4 OHM 5% 1/8W 0402 datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS CBL MNT W/SCKT datasheet.pdf
RES SMD 0.001 OHM 1% 3W 2512 datasheet.pdf