Stackpole Electronics Inc. RMCF0603FG560K
RMCF0603FG560K picture photo
Mfg. Part Number
RMCF0603FG560K
Brief Description
RES SMD 560K OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
RMCF0603FG560K.pdf
Availability of RMCF0603FG560K
QUANTITY
RMCF0603FG560K Order Process
Ship out your order
Specifications of RMCF0603FG560K
Internal Part NumberEIS-RMCF0603FG560K
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)560k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.061" L x 0.031" W (1.55mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RMCF0603FG560K
Related LinksRMCF060, RMCF0603FG560K Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RMCF0603FG560K Details Description
Related parts for RMCF0603FG560K
TERM BLOCK PLUG 9POS STR 7.5MM datasheet.pdf
CAP ALUM 3300UF 20% 160V SNAP datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 24POS TIN datasheet.pdf
BERGSTIK II SR RIGHT ANGLE datasheet.pdf
CONN RCPT 31POS WALL MT W/SCKT datasheet.pdf
TERMINAL BLK 21POS 5MM VERT BLUE datasheet.pdf
ACCESSORY MOUNTING CLAMP 2POS datasheet.pdf
LED YELLOW CLEAR 1208 SMD datasheet.pdf
FUSE GLASS 2A 300VAC 2AG datasheet.pdf
OPTOISO 5KV PUSH PULL 6DIP datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X30MM L-TAB datasheet.pdf
UNDR VLTGE RLY, 11-PIN, 12VDC datasheet.pdf