Stackpole Electronics Inc. RMCF0603FG5K76
RMCF0603FG5K76 picture photo
Mfg. Part Number
RMCF0603FG5K76
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 5.76K OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
RMCF0603FG5K76.pdf
Availability of RMCF0603FG5K76
QUANTITY
RMCF0603FG5K76 Order Process
Ship out your order
Specifications of RMCF0603FG5K76
Internal Part NumberEIS-RMCF0603FG5K76
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package10,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRMCF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)5.76k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.061" L x 0.031" W (1.55mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RMCF0603FG5K76
Related LinksRMCF060, RMCF0603FG5K76 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RMCF0603FG5K76 Details Description
Related parts for RMCF0603FG5K76
SWITCH PUSH DPDT 0.1A 32V datasheet.pdf
IC REG MULT CONFIG INV ADJ 8DIP datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 1.5A SPAK-3 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .156 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
FILTER POWER LINE EMI 20A PNL MT datasheet.pdf
THERMISTOR NTC 15K OHM 1% datasheet.pdf
FAN AXIAL 92.5X38MM 48VDC WIRE datasheet.pdf
CAP TANT 470UF 16V 20% 2917 datasheet.pdf
IC LED Driver DC DC Regulator PWM Dimming 25mA Backlight 16-DSBGA datasheet.pdf