Stackpole Electronics Inc. RMCF0603FG732K
RMCF0603FG732K picture photo
Mfg. Part Number
RMCF0603FG732K
Brief Description
RES SMD 732K OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
RMCF0603FG732K.pdf
Availability of RMCF0603FG732K
QUANTITY
RMCF0603FG732K Order Process
Ship out your order
Specifications of RMCF0603FG732K
Internal Part NumberEIS-RMCF0603FG732K
Standard Package10,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)732k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.061" L x 0.031" W (1.55mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RMCF0603FG732K
Related LinksRMCF060, RMCF0603FG732K Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RMCF0603FG732K Details Description
Related parts for RMCF0603FG732K
IC MCU 8BIT 8KB FLASH 44TQFP datasheet.pdf
CONN STRAIN RELIEF JR13 10MM datasheet.pdf
Connector Header 12 Position 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
RES SMD 1.1 OHM 1% 1/3W 0805 datasheet.pdf
CAP CER 0.068UF 50V X7R 0612 datasheet.pdf
CAP CER 1UF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 220K OHM 16SOIC datasheet.pdf
Connector Receptacle 19 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
RES 8.98K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
IC OSC VCXO 231.25MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
MICRO 31C P 18" RBW JACKS NI datasheet.pdf