Stackpole Electronics Inc. RMCF0603FT18R0
RMCF0603FT18R0 picture photo
Mfg. Part Number
RMCF0603FT18R0
Brief Description
RES SMD 18 OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
RMCF0603FT18R0.pdf
Availability of RMCF0603FT18R0
QUANTITY
RMCF0603FT18R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of RMCF0603FT18R0
Internal Part NumberEIS-RMCF0603FT18R0
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)18
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.061" L x 0.031" W (1.55mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RMCF0603FT18R0
Related LinksRMCF060, RMCF0603FT18R0 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RMCF0603FT18R0 Details Description
Related parts for RMCF0603FT18R0
HDR STR SR .100 DP datasheet.pdf
IC MULTIVIB MONO DUAL HS 16-SOIC datasheet.pdf
IC SOC W/RF 2.4GHZ LP 40VQFN datasheet.pdf
CONN PLUG 10POS W/SKT INLINE datasheet.pdf
SWITCH PLATE E-STOP HIGH datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON datasheet.pdf
MOSFET N-CH 650V 5.4A I2PAKFP datasheet.pdf
UNIVERSAL TRIM KIT 1100MM X 750M datasheet.pdf