Stackpole Electronics Inc. RMCF0603FT249K
RMCF0603FT249K picture photo
Mfg. Part Number
RMCF0603FT249K
Brief Description
RES SMD 249K OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
RMCF0603FT249K.pdf
Availability of RMCF0603FT249K
QUANTITY
RMCF0603FT249K Order Process
Ship out your order
Specifications of RMCF0603FT249K
Internal Part NumberEIS-RMCF0603FT249K
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)249k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.061" L x 0.031" W (1.55mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RMCF0603FT249K
Related LinksRMCF060, RMCF0603FT249K Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RMCF0603FT249K Details Description
Related parts for RMCF0603FT249K
CAP FILM 0.22UF 10% 125VAC RAD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 50W datasheet.pdf
RES SMD 1.02K OHM 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES 29.4K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
SENSOR PRESSURE NPN 12-24VDC datasheet.pdf
SC-SMT 3.81/03/180G 3.2 BK datasheet.pdf
DIODE ZENER 15V 50W TO204AD datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X20MM R-TAB T766 datasheet.pdf
500 TB PLU PLU WF DOWN datasheet.pdf
0.87"X0.62" NAT MNTG BASE 100 PC datasheet.pdf