Stackpole Electronics Inc. RMCF0603FT26R1
RMCF0603FT26R1 picture photo
Mfg. Part Number
RMCF0603FT26R1
Brief Description
RES SMD 26.1 OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
RMCF0603FT26R1.pdf
Availability of RMCF0603FT26R1
QUANTITY
RMCF0603FT26R1 Order Process
Ship out your order
Specifications of RMCF0603FT26R1
Internal Part NumberEIS-RMCF0603FT26R1
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)26.1
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.061" L x 0.031" W (1.55mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RMCF0603FT26R1
Related LinksRMCF060, RMCF0603FT26R1 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RMCF0603FT26R1 Details Description
Related parts for RMCF0603FT26R1
CONVERT DC/DC 5/3.3V OUT T/H datasheet.pdf
POLYSWITCH RUE SERIES 4.00A datasheet.pdf
Connector Receptacle 18 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 10V SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 100W datasheet.pdf
IC CAR RADIO RX AM/FM 32QFN datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X10MM XCUT T412 datasheet.pdf
CONN PLUG W/SOCKETS datasheet.pdf
LOCATOR ASSEMBLY datasheet.pdf
26500 2C 2#20 SKT RECP datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 400V 1A SMA datasheet.pdf