Stackpole Electronics Inc. RMCF0603FT26R7
RMCF0603FT26R7 picture photo
Mfg. Part Number
RMCF0603FT26R7
Brief Description
RES SMD 26.7 OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
RMCF0603FT26R7.pdf
Availability of RMCF0603FT26R7
QUANTITY
RMCF0603FT26R7 Order Process
Ship out your order
Specifications of RMCF0603FT26R7
Internal Part NumberEIS-RMCF0603FT26R7
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)26.7
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.061" L x 0.031" W (1.55mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RMCF0603FT26R7
Related LinksRMCF060, RMCF0603FT26R7 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RMCF0603FT26R7 Details Description
Related parts for RMCF0603FT26R7
IC SRAM 4MBIT 20NS 36SOJ datasheet.pdf
IC OPAMP GP 10MHZ RRO 8MSOP datasheet.pdf
TRANS 2PNP 40V 3A 8MLP datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS .100 DBL STR PCB datasheet.pdf
RES SMD 5.11K OHM 1% 1/2W 1206 datasheet.pdf
RELAY TELECOM SPDT 1A 9V datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Panel Mount Crimp datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS CBL MNT W/SKTS datasheet.pdf
RES SMD 39.2KOHM 0.01% 1/4W 0805 datasheet.pdf
CAP CER 3300PF 10V X7R 0201 datasheet.pdf