Vicor Corporation V48C15C75BG
V48C15C75BG picture photo
Mfg. Part Number
V48C15C75BG
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W
Datasheet Download
V48C15C75BG.pdf
Availability of V48C15C75BG
QUANTITY
V48C15C75BG Order Process
Ship out your order
Specifications of V48C15C75BG
Internal Part NumberEIS-V48C15C75BG
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)5A
Power (Watts) - Manufacture Series75W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.62" H (57.9mm x 36.8mm x 15.7mm)
Operating Temperature-20°C ~ 100°C
Efficiency88.6%
Power (Watts) - Max75W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V48C15C75BG
Related LinksV48C1, V48C15C75BG Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V48C15C75BG Details Description
Related parts for V48C15C75BG
CONN RECEPT R/A 50POS 2-56 SCSI datasheet.pdf
IC MOSFET DRVR SYNC BUCK 8-SOIC datasheet.pdf
CAP CER 180PF 2.5KV NP0 1812 datasheet.pdf
CAP CER 27PF 200V NP0 RADIAL datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 400V 1A DO213AB datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Female Sockets 50 Position Through Hole Kinked Pin datasheet.pdf
IC FPGA 400 I/O 784FCBGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 150W datasheet.pdf
RES 22.1 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
SL 5.08/05/180 3.2SN OR datasheet.pdf
IC OSC VCXO 250MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
DIODE MODULE 600V 70A TO249 datasheet.pdf