Stackpole Electronics Inc. RMCF0603FT27R0
RMCF0603FT27R0 picture photo
Mfg. Part Number
RMCF0603FT27R0
Brief Description
RES SMD 27 OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
RMCF0603FT27R0.pdf
Availability of RMCF0603FT27R0
QUANTITY
RMCF0603FT27R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of RMCF0603FT27R0
Internal Part NumberEIS-RMCF0603FT27R0
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)27
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.061" L x 0.031" W (1.55mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RMCF0603FT27R0
Related LinksRMCF060, RMCF0603FT27R0 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RMCF0603FT27R0 Details Description
Related parts for RMCF0603FT27R0
RES SMD 56.2K OHM 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC MPU M680X0 166MHZ 128PGA datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
DIODE ZENER 39V 150MW 0603 datasheet.pdf
RES 80.6K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
FUSE FAST SEMICONDUCTOR 2A 600V datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Panel Mount, Through Hole Solder datasheet.pdf
RES 6.81M OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
VHDM LITE 6R 25C SHIELD END BP datasheet.pdf
CONN HDR 70POS 2MM T/H R/A datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .100" datasheet.pdf