Stackpole Electronics Inc. RMCF0603FT28R0
RMCF0603FT28R0 picture photo
Mfg. Part Number
RMCF0603FT28R0
Brief Description
RES SMD 28 OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
RMCF0603FT28R0.pdf
Availability of RMCF0603FT28R0
QUANTITY
RMCF0603FT28R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of RMCF0603FT28R0
Internal Part NumberEIS-RMCF0603FT28R0
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)28
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.061" L x 0.031" W (1.55mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)