Stackpole Electronics Inc. RMCF0603FT2K94
RMCF0603FT2K94 picture photo
Mfg. Part Number
RMCF0603FT2K94
Brief Description
RES SMD 2.94K OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
RMCF0603FT2K94.pdf
Availability of RMCF0603FT2K94
QUANTITY
RMCF0603FT2K94 Order Process
Ship out your order
Specifications of RMCF0603FT2K94
Internal Part NumberEIS-RMCF0603FT2K94
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.94k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.061" L x 0.031" W (1.55mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RMCF0603FT2K94
Related LinksRMCF060, RMCF0603FT2K94 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RMCF0603FT2K94 Details Description
Related parts for RMCF0603FT2K94
TRANS PNP 50V 0.15A SOT-416 datasheet.pdf
IC BUFF/DVR TRI-ST DUAL 20SOIC datasheet.pdf
CONN SOCKET IDC 2MM 50POS 15GOLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .156 EXTEND datasheet.pdf
RES ARRAY 2 RES 11K OHM 0404 datasheet.pdf
IC REG TRPL BUCK/LINEAR 20TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 9.09K OHM 1% 3/4W 1210 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 100V 190A D2PAK-7P datasheet.pdf
CAP ALUM 5600UF 20% 350V SCREW datasheet.pdf