Stackpole Electronics Inc. RMCF0603FT348R
RMCF0603FT348R picture photo
Mfg. Part Number
RMCF0603FT348R
Brief Description
RES SMD 348 OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
RMCF0603FT348R.pdf
Availability of RMCF0603FT348R
QUANTITY
RMCF0603FT348R Order Process
Ship out your order
Specifications of RMCF0603FT348R
Internal Part NumberEIS-RMCF0603FT348R
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)348
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.061" L x 0.031" W (1.55mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RMCF0603FT348R
Related LinksRMCF060, RMCF0603FT348R Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RMCF0603FT348R Details Description
Related parts for RMCF0603FT348R
CONN FFC TOP 22POS 0.50MM R/A datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 1.2K OHM 16DIP datasheet.pdf
RES 0.33 OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 2.5K OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES 4.22 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES CHAS MNT 330 OHM 1% 50W datasheet.pdf
DIN-POWER F032FL-9 0C1-2 datasheet.pdf
IC EEPROM 32KBIT 400KHZ 8TSSOP datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 7.0X5.0MM 3.0V datasheet.pdf