Stackpole Electronics Inc. RMCF0603FT4R42
RMCF0603FT4R42 picture photo
Mfg. Part Number
RMCF0603FT4R42
Brief Description
RES SMD 4.42 OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
RMCF0603FT4R42.pdf
Availability of RMCF0603FT4R42
QUANTITY
RMCF0603FT4R42 Order Process
Ship out your order
Specifications of RMCF0603FT4R42
Internal Part NumberEIS-RMCF0603FT4R42
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)4.42
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.061" L x 0.031" W (1.55mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RMCF0603FT4R42
Related LinksRMCF060, RMCF0603FT4R42 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RMCF0603FT4R42 Details Description
Related parts for RMCF0603FT4R42
DIODE ZENER 8.7V 500MW DO35 datasheet.pdf
CONN PLUG AUDIO 3POS R/A FEMALE datasheet.pdf
CONN EDGECARD 130POS .100 EYELET datasheet.pdf
IC DVR/RCVR RS232 ESD DL 16TSSOP datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 4.5-9VIN 05VOUT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 26 Circuit 0.250" (6.35mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 100W datasheet.pdf
RES 221 OHM 3W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
CABLE 3COND 16AWG SHLD 100' datasheet.pdf
TV 5C 5#16 PIN RECP datasheet.pdf
IC PROM SERIAL CONFIG 2M 44-PLCC datasheet.pdf
Capacitors TRIMMER 7-50PF 50V SMD datasheet.pdf