Stackpole Electronics Inc. RMCF0603FT5K90
RMCF0603FT5K90 picture photo
Mfg. Part Number
RMCF0603FT5K90
Brief Description
RES SMD 5.9K OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
RMCF0603FT5K90.pdf
Availability of RMCF0603FT5K90
QUANTITY
RMCF0603FT5K90 Order Process
Ship out your order
Specifications of RMCF0603FT5K90
Internal Part NumberEIS-RMCF0603FT5K90
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)5.9k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.061" L x 0.031" W (1.55mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RMCF0603FT5K90
Related LinksRMCF060, RMCF0603FT5K90 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RMCF0603FT5K90 Details Description
Related parts for RMCF0603FT5K90
CONN EDGECARD EXTEND 12POS .156 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
SENS 7M M12-CONN NPN-OUT T-BEAM datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
IC ADC 12BIT SER/PAR 40M 40-QFN datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
CAP TANT 2.2UF 35V 10% 2312 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W datasheet.pdf
PANEL SCREW M2.5X8 SS PHILIPS datasheet.pdf
Connector Socket 34 Position 0.050" (1.27mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 6A datasheet.pdf