Stackpole Electronics Inc. RMCF0603FT86R6
RMCF0603FT86R6 picture photo
Mfg. Part Number
RMCF0603FT86R6
Brief Description
RES SMD 86.6 OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
RMCF0603FT86R6.pdf
Availability of RMCF0603FT86R6
QUANTITY
RMCF0603FT86R6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RMCF0603FT86R6
Internal Part NumberEIS-RMCF0603FT86R6
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)86.6
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.061" L x 0.031" W (1.55mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RMCF0603FT86R6
Related LinksRMCF060, RMCF0603FT86R6 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RMCF0603FT86R6 Details Description
Related parts for RMCF0603FT86R6
CONN EDGECARD 20POS .100 EXTEND datasheet.pdf
SWITCH KEYLOCK SP3T 4A 45/90DEG datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPST 10A 277V datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM CM 14LFCSP datasheet.pdf
CAP CER 470PF 100V 10% AXIAL datasheet.pdf
LP2N 5.00/40 BK datasheet.pdf
SWITCH ROTARY SPDT SOLDER NONSHO datasheet.pdf
FIBER PATCH CBL LC/ST 20M (65FT) datasheet.pdf
OSCILLATOR MEMS 64.5MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 18V datasheet.pdf
CONN HEADER 20POS datasheet.pdf