Stackpole Electronics Inc. RMCF0603FT86R6
RMCF0603FT86R6 picture photo
Mfg. Part Number
RMCF0603FT86R6
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 86.6 OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
RMCF0603FT86R6.pdf
Availability of RMCF0603FT86R6
QUANTITY
RMCF0603FT86R6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RMCF0603FT86R6
Internal Part NumberEIS-RMCF0603FT86R6
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRMCF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)86.6
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.061" L x 0.031" W (1.55mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RMCF0603FT86R6
Related LinksRMCF060, RMCF0603FT86R6 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RMCF0603FT86R6 Details Description
Related parts for RMCF0603FT86R6
IC TRPL SPLY MONITOR 2.5V 8-MSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
RES ARRAY 2 RES 5.1K OHM 0606 datasheet.pdf
RES 5.49K OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
RES 0.274 OHM 5W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
HOOK-UP SOLID 24AWG GREEN 5000' datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 28VIN 5VOUT 50W datasheet.pdf
CONN HOOD SIDE ENTRY SZE10 PG21 datasheet.pdf
RJI CORD 8AWG28/7HYBOUT IP67ME datasheet.pdf
KJB 21C 21#16 PIN J/N RECP datasheet.pdf
IMPACT BP 2X10 85OHM GREND SN datasheet.pdf