Stackpole Electronics Inc. RMCF0603JG24R0
RMCF0603JG24R0 picture photo
Mfg. Part Number
RMCF0603JG24R0
Brief Description
RES SMD 24 OHM 5% 1/10W 0603
Datasheet Download
RMCF0603JG24R0.pdf
Availability of RMCF0603JG24R0
QUANTITY
RMCF0603JG24R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of RMCF0603JG24R0
Internal Part NumberEIS-RMCF0603JG24R0
Standard Package10,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)24
Tolerance±5%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.061" L x 0.031" W (1.55mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RMCF0603JG24R0
Related LinksRMCF060, RMCF0603JG24R0 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RMCF0603JG24R0 Details Description
Related parts for RMCF0603JG24R0
RELAY GEN PURPOSE SPDT 10A 12V datasheet.pdf
SW ROTARY SP 12A NONSHORT 5DECK datasheet.pdf
IC LVDS/FPD LINK 5-43MHZ 36LLP datasheet.pdf
RES SMD 33.2 OHM 1% 1/3W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 150W datasheet.pdf
RES 20 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
VIRTEX-6 HXT FPGA ML630 EVAL KIT datasheet.pdf
RES 102K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES CHAS MNT 4.22 OHM 1% 20W datasheet.pdf