Littelfuse SP1005-01ETG
SP1005-01ETG picture photo
Mfg. Part Number
SP1005-01ETG
Manufacturer
Product Category
TVS - Diodes
Brief Description
TVS DIODE 6VWM 15.6VC SOD88
Datasheet Download
SP1005-01ETG.pdf
Availability of SP1005-01ETG
QUANTITY
SP1005-01ETG Order Process
Ship out your order
Specifications of SP1005-01ETG
Internal Part NumberEIS-SP1005-01ETG
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesTVS Diode Arrays - ESD Suppressors for I/O Interfaces
Standard Package1
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesAutomotive, AEC-Q101, SP1005, SPA®
PackagingCut Tape (CT)
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)6V (Max)
Voltage - Breakdown (Min)8.5V (Typ)
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp15.6V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)10A (8/20µs)
Power - Peak Pulse-
Power Line ProtectionNo
ApplicationsAutomotive
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseSOD-882
Supplier Device PackageSOD-882
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SP1005-01ETG
Related LinksSP1005, SP1005-01ETG Datasheet, Littelfuse Distributor
SP1005-01ETG Details Description
Related parts for SP1005-01ETG
RES SMD 1M OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 220 OHM 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 400W datasheet.pdf
RES 23.7 OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
DBL NUT RCPT 6POS FEMALE RA PCB datasheet.pdf
RES 1K OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
OSC XO 100.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
RES CHAS MNT 5 OHM 5% 25W datasheet.pdf