Stackpole Electronics Inc. RMCF0603JG4R70
RMCF0603JG4R70 picture photo
Mfg. Part Number
RMCF0603JG4R70
Brief Description
RES SMD 4.7 OHM 5% 1/10W 0603
Datasheet Download
RMCF0603JG4R70.pdf
Availability of RMCF0603JG4R70
QUANTITY
RMCF0603JG4R70 Order Process
Ship out your order
Specifications of RMCF0603JG4R70
Internal Part NumberEIS-RMCF0603JG4R70
Standard Package10,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)4.7
Tolerance±5%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.061" L x 0.031" W (1.55mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RMCF0603JG4R70
Related LinksRMCF060, RMCF0603JG4R70 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RMCF0603JG4R70 Details Description
Related parts for RMCF0603JG4R70
IC FLASH 512MBIT 55NS 85FBGA datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V D2PAK datasheet.pdf
DEKAFIX GW 6 MARKED 23 50/CD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .100 R/A PCB datasheet.pdf
CARD READER 1 TRACK MANUAL SWIPE datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS RT ANG W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 500W datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 56POS PIN datasheet.pdf
5UF 150V 8.179X21.539 105C AXI datasheet.pdf