Stackpole Electronics Inc. RMCF0603JT16M0
RMCF0603JT16M0 picture photo
Mfg. Part Number
RMCF0603JT16M0
Brief Description
RES SMD 16M OHM 5% 1/10W 0603
Datasheet Download
RMCF0603JT16M0.pdf
Availability of RMCF0603JT16M0
QUANTITY
RMCF0603JT16M0 Order Process
Ship out your order
Specifications of RMCF0603JT16M0
Internal Part NumberEIS-RMCF0603JT16M0
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)16M
Tolerance±5%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.061" L x 0.031" W (1.55mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RMCF0603JT16M0
Related LinksRMCF060, RMCF0603JT16M0 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RMCF0603JT16M0 Details Description
Related parts for RMCF0603JT16M0
IC MCU USB PERIPH HI SPD 56VQFN datasheet.pdf
IC SRAM 36MBIT 450MHZ 165FBGA datasheet.pdf
LED EASYWHT WARM WHT 2700K 2SMD datasheet.pdf
FIXED IND 100UH 1.6A 322 MOHM datasheet.pdf
RES 68 OHM 3W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
FERRITE CORE datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
IC FPGA 195 I/O 400VFBGA datasheet.pdf
WELLER BEADING TIP A datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 15V 90W datasheet.pdf