Stackpole Electronics Inc. RMCF0603JT300K
RMCF0603JT300K picture photo
Mfg. Part Number
RMCF0603JT300K
Brief Description
RES SMD 300K OHM 5% 1/10W 0603
Datasheet Download
RMCF0603JT300K.pdf
Availability of RMCF0603JT300K
QUANTITY
RMCF0603JT300K Order Process
Ship out your order
Specifications of RMCF0603JT300K
Internal Part NumberEIS-RMCF0603JT300K
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)300k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.061" L x 0.031" W (1.55mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RMCF0603JT300K
Related LinksRMCF060, RMCF0603JT300K Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RMCF0603JT300K Details Description
Related parts for RMCF0603JT300K
TERM BLOCK PLUG 24POS STR 3.5MM datasheet.pdf
FUSE 15A 1400V 20X127MM IEC datasheet.pdf
DIODE ZENER ARRAY 8.2V SOT363 datasheet.pdf
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 5V 15W datasheet.pdf
RES 40 OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 50W datasheet.pdf
PD SURFACE CONDITION DISC A MED datasheet.pdf
IC MRAM 4MBIT 40MHZ 8DFN datasheet.pdf
SWITCH ROTARY KEYLOCK datasheet.pdf
RES 150 OHM 5.5W 10% RADIAL datasheet.pdf