Stackpole Electronics Inc. RMCF0603JT33K0
RMCF0603JT33K0 picture photo
Mfg. Part Number
RMCF0603JT33K0
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 33K OHM 5% 1/10W 0603
Datasheet Download
RMCF0603JT33K0.pdf
Availability of RMCF0603JT33K0
QUANTITY
RMCF0603JT33K0 Order Process
Ship out your order
Specifications of RMCF0603JT33K0
Internal Part NumberEIS-RMCF0603JT33K0
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRMCF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)33k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.061" L x 0.031" W (1.55mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RMCF0603JT33K0
Related LinksRMCF060, RMCF0603JT33K0 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RMCF0603JT33K0 Details Description
Related parts for RMCF0603JT33K0
CBL RIBN 40COND 0.050 GRAY 100' datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .100 EYELET datasheet.pdf