Vicor Corporation V150A36T500BN
V150A36T500BN picture photo
Mfg. Part Number
V150A36T500BN
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 36V 500W
Datasheet Download
V150A36T500BN.pdf
Availability of V150A36T500BN
QUANTITY
V150A36T500BN Order Process
Ship out your order
Specifications of V150A36T500BN
Internal Part NumberEIS-V150A36T500BN
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)100V
Voltage - Input (Max)200V
Voltage - Output 136V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)13.89A
Power (Watts) - Manufacture Series500W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency89%
Power (Watts) - Max500W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V150A36T500BN
Related LinksV150A3, V150A36T500BN Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V150A36T500BN Details Description
Related parts for V150A36T500BN
CONN HDR DUAL 16POS .100 R/A AU datasheet.pdf
PHOTODIODE IR PIN GW 2-PLCC datasheet.pdf
RES 12 OHM 2W 5% AXIAL datasheet.pdf
EVAL MODULE FOR TPS40211-352 datasheet.pdf
RES 680 OHM 3/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 1UF 10% 100VDC 2DIP datasheet.pdf
RES SMD 12K OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
SAFETY EDGE datasheet.pdf
IC OSC VCXO 212.5MHZ 6-CLCC datasheet.pdf