Stackpole Electronics Inc. RMCF0603JT5R60
RMCF0603JT5R60 picture photo
Mfg. Part Number
RMCF0603JT5R60
Brief Description
RES SMD 5.6 OHM 5% 1/10W 0603
Datasheet Download
RMCF0603JT5R60.pdf
Availability of RMCF0603JT5R60
QUANTITY
RMCF0603JT5R60 Order Process
Ship out your order
Specifications of RMCF0603JT5R60
Internal Part NumberEIS-RMCF0603JT5R60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)5.6
Tolerance±5%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.061" L x 0.031" W (1.55mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RMCF0603JT5R60
Related LinksRMCF060, RMCF0603JT5R60 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RMCF0603JT5R60 Details Description
Related parts for RMCF0603JT5R60
CONN EDGECARD 86POS .100 EYELET datasheet.pdf
TVS DIODE 47.8VWM 77VC AXIAL datasheet.pdf
RES 332 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 16 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
RES SMD 29.4 OHM 1% 1/3W 0805 datasheet.pdf
FUSE CERAMIC 20A 600VDC 3AB 3AG datasheet.pdf
RES 0.536 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X10MM R-TAB datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X30MM R-TAB datasheet.pdf
381 TB SPRING CLAMP 180D datasheet.pdf
CAP CER 2PF 100V NP0 0402 datasheet.pdf
2.4 GHZ SOC SUPPORTING BLE datasheet.pdf