Stackpole Electronics Inc. RMCF0805FG13K3
RMCF0805FG13K3 picture photo
Mfg. Part Number
RMCF0805FG13K3
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 13.3K OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
RMCF0805FG13K3.pdf
Availability of RMCF0805FG13K3
QUANTITY
RMCF0805FG13K3 Order Process
Ship out your order
Specifications of RMCF0805FG13K3
Internal Part NumberEIS-RMCF0805FG13K3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package10,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRMCF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)13.3k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.026" (0.65mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RMCF0805FG13K3
Related LinksRMCF080, RMCF0805FG13K3 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RMCF0805FG13K3 Details Description
Related parts for RMCF0805FG13K3
JUMPER-H1501TR/A3049Y/H1501TR 4" datasheet.pdf
RES SMD 54.9 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 59A D2PAK datasheet.pdf
RES SMD 34K OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .156 EYELET datasheet.pdf
SENS FLA-CONTACT 2,8 datasheet.pdf
DC/DC CONVERT 6V 8A datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
SWITCH ROTARY SP12T datasheet.pdf
FIXED IND 82UH 196MA 5.2 OHM SMD datasheet.pdf