Stackpole Electronics Inc. RMCF0805FG2K67
RMCF0805FG2K67 picture photo
Mfg. Part Number
RMCF0805FG2K67
Brief Description
RES SMD 2.67K OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
RMCF0805FG2K67.pdf
Availability of RMCF0805FG2K67
QUANTITY
RMCF0805FG2K67 Order Process
Ship out your order
Specifications of RMCF0805FG2K67
Internal Part NumberEIS-RMCF0805FG2K67
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.67k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RMCF0805FG2K67
Related LinksRMCF080, RMCF0805FG2K67 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RMCF0805FG2K67 Details Description
Related parts for RMCF0805FG2K67
CONN RCPT 18POS 22AWG MTA-100 datasheet.pdf
LED RED CLEAR 4SMD GW datasheet.pdf
IC UART 64B 3.3V OCTAL 100QFP datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 8KB FLASH 49DSBGA datasheet.pdf
RHEA STAR LED MODULE WHITE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 100W datasheet.pdf
CONN HDR 108POS 2.54MM T/H datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 12V 3000W datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X30MM R-TAB datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 45V 7A DO201AD datasheet.pdf