Stackpole Electronics Inc. RMCF0805FG523R
RMCF0805FG523R picture photo
Mfg. Part Number
RMCF0805FG523R
Brief Description
RES SMD 523 OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
RMCF0805FG523R.pdf
Availability of RMCF0805FG523R
QUANTITY
RMCF0805FG523R Order Process
Ship out your order
Specifications of RMCF0805FG523R
Internal Part NumberEIS-RMCF0805FG523R
Standard Package10,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)523
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RMCF0805FG523R
Related LinksRMCF080, RMCF0805FG523R Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RMCF0805FG523R Details Description
Related parts for RMCF0805FG523R
MMIC AMP 1.5GHZ SOT-363 datasheet.pdf
RES SMD 402K OHM 0.25% 1/8W 1206 datasheet.pdf
FILTER CABLE/CLAMP 35 OHM 26COND datasheet.pdf
RES SMD 3.57K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 11K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
8-BUTTON STATION TWO SPEED datasheet.pdf
CONN 5.08MM TERMINAL BLOCK 3POS datasheet.pdf
LENS 25X25MM SQUARE CLEAR datasheet.pdf
CONN HSG RCPT PNL MNT 32POS PINS datasheet.pdf
CONN HEADER 1MM 80POS datasheet.pdf