Stackpole Electronics Inc. RMCF0805FG953R
RMCF0805FG953R picture photo
Mfg. Part Number
RMCF0805FG953R
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 953 OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
RMCF0805FG953R.pdf
Availability of RMCF0805FG953R
QUANTITY
RMCF0805FG953R Order Process
Ship out your order
Specifications of RMCF0805FG953R
Internal Part NumberEIS-RMCF0805FG953R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package10,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRMCF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)953
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.026" (0.65mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RMCF0805FG953R
Related LinksRMCF080, RMCF0805FG953R Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RMCF0805FG953R Details Description
Related parts for RMCF0805FG953R
CAP FILM 0.047UF 20% 250VAC RAD datasheet.pdf
SHROUDED HEADER 24 POS RT ANGLE datasheet.pdf
FIXED IND 47MH 80MA 137.8 OHM TH datasheet.pdf
IC FIFO 65536X18 LP 20NS 64-TQFP datasheet.pdf
CONV DC/DC 0.5W 12VIN 05VOUT datasheet.pdf
CONN HEADER 8PWR 24SGL 3.18MM datasheet.pdf
Crystal 6.1440MHz 50ppm 20pF 80 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount HC-49S datasheet.pdf
RES 200 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf