Stackpole Electronics Inc. RMCF0805FT17K4
RMCF0805FT17K4 picture photo
Mfg. Part Number
RMCF0805FT17K4
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 17.4K OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
RMCF0805FT17K4.pdf
Availability of RMCF0805FT17K4
QUANTITY
RMCF0805FT17K4 Order Process
Ship out your order
Specifications of RMCF0805FT17K4
Internal Part NumberEIS-RMCF0805FT17K4
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRMCF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)17.4k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.026" (0.65mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RMCF0805FT17K4
Related LinksRMCF080, RMCF0805FT17K4 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RMCF0805FT17K4 Details Description
Related parts for RMCF0805FT17K4
DIODE GEN PURP 1KV 20A D2PAK datasheet.pdf
FIXED IND 82UH 700MA 324 MOHM datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS .100" DUAL TIN datasheet.pdf
MOSFET N-CH 900V 16A TO-268 datasheet.pdf
IC CTRLR POE POWERED IEEE 8TSSOP datasheet.pdf
FAN AXIAL 127X38.5MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 19POS STR 3.5MM datasheet.pdf
RES SMD 19.1KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 100W datasheet.pdf
RELAY SSR 280VAC 25A PANEL MOUNT datasheet.pdf
CAP FILM 68NF 5% 1000VDC RAD datasheet.pdf