Stackpole Electronics Inc. RMCF0805FT24K3
RMCF0805FT24K3 picture photo
Mfg. Part Number
RMCF0805FT24K3
Brief Description
RES SMD 24.3K OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
RMCF0805FT24K3.pdf
Availability of RMCF0805FT24K3
QUANTITY
RMCF0805FT24K3 Order Process
Ship out your order
Specifications of RMCF0805FT24K3
Internal Part NumberEIS-RMCF0805FT24K3
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)24.3k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RMCF0805FT24K3
Related LinksRMCF080, RMCF0805FT24K3 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RMCF0805FT24K3 Details Description
Related parts for RMCF0805FT24K3
FILTER LINE 5.6MH 3.5A VERTICAL datasheet.pdf
TERM SOLDER TURRET .328" .107"L datasheet.pdf
MOSFET N-CH 60V 14A TO-220 datasheet.pdf
POWER CORD 15.5' 14/3-15A datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 200W datasheet.pdf
RES SMD 402K OHM 0.1% 1/4W 0805 datasheet.pdf
CONN HDR 51POS 0.100 SMD GOLD datasheet.pdf
FIXED IND 120UH 59MA 14 OHM SMD datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X15MM L-TAB T766 datasheet.pdf
SCREW PLUG datasheet.pdf
RES SMD 866K OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf