Stackpole Electronics Inc. RMCF0805FT274R
RMCF0805FT274R picture photo
Mfg. Part Number
RMCF0805FT274R
Brief Description
RES SMD 274 OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
RMCF0805FT274R.pdf
Availability of RMCF0805FT274R
QUANTITY
RMCF0805FT274R Order Process
Ship out your order
Specifications of RMCF0805FT274R
Internal Part NumberEIS-RMCF0805FT274R
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)274
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RMCF0805FT274R
Related LinksRMCF080, RMCF0805FT274R Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RMCF0805FT274R Details Description
Related parts for RMCF0805FT274R
D-Sub Connector Plug, Male Pins 37 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 12VA THRU HOLE datasheet.pdf
CAP TANT 6.8UF 20V 10% RADIAL datasheet.pdf
TVS DIODE 33VWM 59VC DO204AC datasheet.pdf
TRANS PREBIAS PNP 100MW SSSMINI3 datasheet.pdf
IC CAN CNTRL INTERFACE 8-SO datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 100W datasheet.pdf
FIXED IND 1.5UH 4.8A 17 MOHM SMD datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
PIN INSERT ASY 100 POSN MIL600 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 19POS SKT datasheet.pdf