Stackpole Electronics Inc. RMCF0805FT324K
RMCF0805FT324K picture photo
Mfg. Part Number
RMCF0805FT324K
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 324K OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
RMCF0805FT324K.pdf
Availability of RMCF0805FT324K
QUANTITY
RMCF0805FT324K Order Process
Ship out your order
Specifications of RMCF0805FT324K
Internal Part NumberEIS-RMCF0805FT324K
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRMCF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)324k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.026" (0.65mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RMCF0805FT324K
Related LinksRMCF080, RMCF0805FT324K Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RMCF0805FT324K Details Description
Related parts for RMCF0805FT324K
CONN RETAINER 4POS 3.96MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS DIP .125 SLD datasheet.pdf
TOOL PART SHEAR BLADE ANVIL A datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 100W datasheet.pdf
TVS DIODE 90VWM 146VC SMC datasheet.pdf
DIN-SIGNAL C096FP-5 3/13 2C1-2 datasheet.pdf
CAP ALUM 8200UF 20% 63V SNAP datasheet.pdf
END SEAL CAP CLEAR 50MM WFE20D datasheet.pdf
IC ADC 16BIT 6CH 250KSPS 64LQFP datasheet.pdf
CAP ALUM 10000UF 5.5V RADIAL datasheet.pdf