Stackpole Electronics Inc. RMCF0805FT6K20
RMCF0805FT6K20 picture photo
Mfg. Part Number
RMCF0805FT6K20
Brief Description
RES SMD 6.2K OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
RMCF0805FT6K20.pdf
Availability of RMCF0805FT6K20
QUANTITY
RMCF0805FT6K20 Order Process
Ship out your order
Specifications of RMCF0805FT6K20
Internal Part NumberEIS-RMCF0805FT6K20
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)6.2k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RMCF0805FT6K20
Related LinksRMCF080, RMCF0805FT6K20 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RMCF0805FT6K20 Details Description
Related parts for RMCF0805FT6K20
IC VOICE REC/PLAY 120S 28-SOIC datasheet.pdf
FUSE GLASS 100MA 250VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
IC BCD-7SEG LATCH/DEC/DVR 16SOIC datasheet.pdf
IC INTERFACE CARD 28-SOIC datasheet.pdf
CABLE ASSY MDR 100POS M-M 10M datasheet.pdf
MIC PLUG 17P datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 61POS SKT datasheet.pdf
FIXED IND 1.8UH 498MA 650 MOHM datasheet.pdf
FIXED IND 130NH 640MA 230 MOHM datasheet.pdf
CAP CER 22PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf