Stackpole Electronics Inc. RMCF0805FT909K
RMCF0805FT909K picture photo
Mfg. Part Number
RMCF0805FT909K
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 909K OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
RMCF0805FT909K.pdf
Availability of RMCF0805FT909K
QUANTITY
RMCF0805FT909K Order Process
Ship out your order
Specifications of RMCF0805FT909K
Internal Part NumberEIS-RMCF0805FT909K
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRMCF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)909k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.026" (0.65mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RMCF0805FT909K
Related LinksRMCF080, RMCF0805FT909K Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RMCF0805FT909K Details Description
Related parts for RMCF0805FT909K
CAP CER 560PF 100V X7R RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 6.98KOHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 91K OHM 5% 1/5W 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 75W datasheet.pdf
MINI-SAS HD EXT ASY 4X4 6G 3 MET datasheet.pdf
CABLE 8COND 26AWG SHLD 1000' datasheet.pdf
CONN HDR 3POS 2.54MM T/H R/A datasheet.pdf