Stackpole Electronics Inc. RMCF0805FT953R
RMCF0805FT953R picture photo
Mfg. Part Number
RMCF0805FT953R
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 953 OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
RMCF0805FT953R.pdf
Availability of RMCF0805FT953R
QUANTITY
RMCF0805FT953R Order Process
Ship out your order
Specifications of RMCF0805FT953R
Internal Part NumberEIS-RMCF0805FT953R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRMCF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)953
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.026" (0.65mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RMCF0805FT953R
Related LinksRMCF080, RMCF0805FT953R Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RMCF0805FT953R Details Description
Related parts for RMCF0805FT953R
IC GATE AND 4CH 2-INP 14-SO datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .156 DIP SLD datasheet.pdf
IC REG LDO 1.8V 0.1A SOT23-5 datasheet.pdf
RES SMD 1.78KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 3POS SKT datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS RT ANG W/SKTS datasheet.pdf
FIXED IND 470NH 565MA 250 MOHM datasheet.pdf
OSC PROG 3.3V LVDS 50PPM 5X7MM datasheet.pdf
SOLDERRIGHT TERM 22-24 AWG datasheet.pdf
HSI NARROW datasheet.pdf
CAP FILM 470NF 10% 253VAC AXIAL datasheet.pdf