Stackpole Electronics Inc. RMCF0805JG3K30
RMCF0805JG3K30 picture photo
Mfg. Part Number
RMCF0805JG3K30
Brief Description
RES SMD 3.3K OHM 5% 1/8W 0805
Datasheet Download
RMCF0805JG3K30.pdf
Availability of RMCF0805JG3K30
QUANTITY
RMCF0805JG3K30 Order Process
Ship out your order
Specifications of RMCF0805JG3K30
Internal Part NumberEIS-RMCF0805JG3K30
Standard Package10,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)3.3k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RMCF0805JG3K30
Related LinksRMCF080, RMCF0805JG3K30 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RMCF0805JG3K30 Details Description
Related parts for RMCF0805JG3K30
RES SMD 51.1K OHM 1% 1/10W 0402 datasheet.pdf
CONN PLUG STRAIGHT 18POS W/PIN datasheet.pdf
IC DAC 16BIT SER 64-LQFP datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 10V X7R 0306 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 6POS SKT datasheet.pdf
1.25MM JMPR LGT 229 TYPE A 10POS datasheet.pdf
1.25MM JMPR LGT 30 TYPE A 33POS datasheet.pdf
RES 90 OHM 0.3W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER .050" 18POS datasheet.pdf
HEAD SHRINK .50"X4' datasheet.pdf
RES SMD 1.33K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf