Stackpole Electronics Inc. RMCF0805JT120K
RMCF0805JT120K picture photo
Mfg. Part Number
RMCF0805JT120K
Brief Description
RES SMD 120K OHM 5% 1/8W 0805
Datasheet Download
RMCF0805JT120K.pdf
Availability of RMCF0805JT120K
QUANTITY
RMCF0805JT120K Order Process
Ship out your order
Specifications of RMCF0805JT120K
Internal Part NumberEIS-RMCF0805JT120K
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)120k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RMCF0805JT120K
Related LinksRMCF080, RMCF0805JT120K Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RMCF0805JT120K Details Description
Related parts for RMCF0805JT120K
RES ARRAY 5 RES 2.7K OHM 6SIP datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 18AWG WHITE 100' datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 600V 85A DO203AB datasheet.pdf
RES SMD 75 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 3K OHM 1206 datasheet.pdf
RES 47K OHM 1/10W .5% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROTARY SP12T datasheet.pdf
CONN FPC TOP 26POS 1.00MM R/A datasheet.pdf
CONN PLUG datasheet.pdf
CAP FILM 0.22UF 5% 400VDC AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 22NF 10% 400VDC datasheet.pdf