Susumu RG1608P-1620-W-T1
RG1608P-1620-W-T1 picture photo
Mfg. Part Number
RG1608P-1620-W-T1
Brief Description
RES SMD 162 OHM 0.05% 1/10W 0603
Datasheet Download
RG1608P-1620-W-T1.pdf
Availability of RG1608P-1620-W-T1
QUANTITY
RG1608P-1620-W-T1 Order Process
Ship out your order
Specifications of RG1608P-1620-W-T1
Internal Part NumberEIS-RG1608P-1620-W-T1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)162
Tolerance±0.05%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.020" (0.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RG1608P-1620-W-T1
Related LinksRG1608P-, RG1608P-1620-W-T1 Datasheet, Susumu Distributor
RG1608P-1620-W-T1 Details Description
Related parts for RG1608P-1620-W-T1
CONN EDGECARD EXTEND 48POS 0.156 datasheet.pdf
CAP CER 220PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
SENSOR 200PSIS 1/8 NPT 5V datasheet.pdf
HEATSINK WAKEFIELD 232-200AB datasheet.pdf
RES SMD 118K OHM 1% 1/4W 0603 datasheet.pdf
CONN RCPT 34POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 75W datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
RES SMD 0.3 OHM 5% 3W 6327 datasheet.pdf
TERM MOD GROUND TRACK 20" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .100" datasheet.pdf