Yageo RT1206FRE0740K2L
RT1206FRE0740K2L picture photo
Mfg. Part Number
RT1206FRE0740K2L
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 40.2K OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
RT1206FRE0740K2L.pdf
Availability of RT1206FRE0740K2L
QUANTITY
RT1206FRE0740K2L Order Process
Ship out your order
Specifications of RT1206FRE0740K2L
Internal Part NumberEIS-RT1206FRE0740K2L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesChip Resistor
Featured ProductYageo - Thin-Film Chip Resistors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRT
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)40.2k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.122" L x 0.063" W (3.10mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT1206FRE0740K2L
Related LinksRT1206FR, RT1206FRE0740K2L Datasheet, Yageo Distributor
RT1206FRE0740K2L Details Description
Related parts for RT1206FRE0740K2L
TERM BLOCK HDR 8POS 5.08MM datasheet.pdf
RES SMD 15K OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
SENS PROX M18 10MM AC2W-NC datasheet.pdf
CONN PLUG 41POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
RES SMD 24 OHM 5% 1/2W 2010 datasheet.pdf
HARDWARE GASKET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS 1MM datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X20MM R-TAB T412 datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X10MM XCUT datasheet.pdf
RES SMD 768K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 25.5 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf