Stackpole Electronics Inc. RMCF0805JT200K
RMCF0805JT200K picture photo
Mfg. Part Number
RMCF0805JT200K
Brief Description
RES SMD 200K OHM 5% 1/8W 0805
Datasheet Download
RMCF0805JT200K.pdf
Availability of RMCF0805JT200K
QUANTITY
RMCF0805JT200K Order Process
Ship out your order
Specifications of RMCF0805JT200K
Internal Part NumberEIS-RMCF0805JT200K
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)200k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RMCF0805JT200K
Related LinksRMCF080, RMCF0805JT200K Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RMCF0805JT200K Details Description
Related parts for RMCF0805JT200K
RES SMD 10.7K OHM 0.1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
CONN HEADER 2POS 1.25MM R/A SMD datasheet.pdf
AC/DC CNVRTR 5V +/-12V 25V 60W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
CONN TRANSIST TO-5 3POS GOLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 40W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
RES SMD 274 OHM 1% 1/3W 1206 datasheet.pdf