Stackpole Electronics Inc. RMCF1206FG162R
RMCF1206FG162R picture photo
Mfg. Part Number
RMCF1206FG162R
Brief Description
RES SMD 162 OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
RMCF1206FG162R.pdf
Availability of RMCF1206FG162R
QUANTITY
RMCF1206FG162R Order Process
Ship out your order
Specifications of RMCF1206FG162R
Internal Part NumberEIS-RMCF1206FG162R
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)162
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.028" (0.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RMCF1206FG162R
Related LinksRMCF120, RMCF1206FG162R Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RMCF1206FG162R Details Description
Related parts for RMCF1206FG162R
RES ARRAY 2 RES 330K OHM 0606 datasheet.pdf
FUSE HLDR CART 250V 10A PNL MNT datasheet.pdf
Crystal 4.0320MHz 30ppm 20pF 100 Ohm -40°C - 85°C Through Hole HC49/U datasheet.pdf
TERM BLOCK CONDUCTOR GREEN-YELLW datasheet.pdf
CAP CER 0.068UF 100V C0G 1812 datasheet.pdf
PAC-PREM-SD25-V1 CBL ASSY datasheet.pdf
D-CODE, PLUGS ON DOUBLE ENDED, 1 datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120POS .100" datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 5 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf