Stackpole Electronics Inc. RMCF1206FG18K2
RMCF1206FG18K2 picture photo
Mfg. Part Number
RMCF1206FG18K2
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 18.2K OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
RMCF1206FG18K2.pdf
Availability of RMCF1206FG18K2
QUANTITY
RMCF1206FG18K2 Order Process
Ship out your order
Specifications of RMCF1206FG18K2
Internal Part NumberEIS-RMCF1206FG18K2
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package10,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRMCF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)18.2k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.028" (0.70mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RMCF1206FG18K2
Related LinksRMCF120, RMCF1206FG18K2 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RMCF1206FG18K2 Details Description
Related parts for RMCF1206FG18K2
IC MCU 8BIT 14KB OTP 44MQFP datasheet.pdf
HEADER OPEN .018"DIA .300 4POS datasheet.pdf
SOCKET TO STD PLUG 18" ORANGE datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS .100 EXTEND datasheet.pdf
ENCODER 12MM ROTARY SIDE ADJUST datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 50W datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER 100A datasheet.pdf
CAP CER 1.5UF 10V X5R 0805 datasheet.pdf
IC HOT-SWAP CTRLR -48V 8-SOIC datasheet.pdf
CONN PLUG W/SOCKETS datasheet.pdf
508 TB SPRING PLUG datasheet.pdf
CAP CER 20PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf