Stackpole Electronics Inc. RMCF1206FG2K87
RMCF1206FG2K87 picture photo
Mfg. Part Number
RMCF1206FG2K87
Brief Description
RES SMD 2.87K OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
RMCF1206FG2K87.pdf
Availability of RMCF1206FG2K87
QUANTITY
RMCF1206FG2K87 Order Process
Ship out your order
Specifications of RMCF1206FG2K87
Internal Part NumberEIS-RMCF1206FG2K87
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.87k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.028" (0.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RMCF1206FG2K87
Related LinksRMCF120, RMCF1206FG2K87 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RMCF1206FG2K87 Details Description
Related parts for RMCF1206FG2K87
IC FPGA 726 I/O 1020FBGA datasheet.pdf
RES CHAS MNT 250 OHM 5% 160W datasheet.pdf
CONN HEADER .100 SNGL STR 29POS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
FUSE LINK 500V GL NH 125A SIZE2 datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 32KB FLASH 64QFN datasheet.pdf
FIXED IND 91UH 84MA 8 OHM TH datasheet.pdf