Stackpole Electronics Inc. RMCF1206FG36K5
RMCF1206FG36K5 picture photo
Mfg. Part Number
RMCF1206FG36K5
Brief Description
RES SMD 36.5K OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
RMCF1206FG36K5.pdf
Availability of RMCF1206FG36K5
QUANTITY
RMCF1206FG36K5 Order Process
Ship out your order
Specifications of RMCF1206FG36K5
Internal Part NumberEIS-RMCF1206FG36K5
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)36.5k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.028" (0.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RMCF1206FG36K5
Related LinksRMCF120, RMCF1206FG36K5 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RMCF1206FG36K5 Details Description
Related parts for RMCF1206FG36K5
FIXED IND 47UH 800MA 238 MOHM datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 9V 3W datasheet.pdf
IC ARM7 MCU FLASH 128K 64-LQFP datasheet.pdf
WIRE WRAP HAND TOOL 24-32AWG datasheet.pdf
RELAY GENERAL PURPOSE SPDT 2A 6V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
RES 26.4K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 5.6V 2W DO204AL datasheet.pdf
TERM SPLICE 250KCMI datasheet.pdf
CAP CER 20PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf