Stackpole Electronics Inc. RMCF1206FG499K
RMCF1206FG499K picture photo
Mfg. Part Number
RMCF1206FG499K
Brief Description
RES SMD 499K OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
RMCF1206FG499K.pdf
Availability of RMCF1206FG499K
QUANTITY
RMCF1206FG499K Order Process
Ship out your order
Specifications of RMCF1206FG499K
Internal Part NumberEIS-RMCF1206FG499K
Standard Package10,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)499k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.028" (0.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RMCF1206FG499K
Related LinksRMCF120, RMCF1206FG499K Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RMCF1206FG499K Details Description
Related parts for RMCF1206FG499K
CONN EDGECARD 16POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC ADC 10BIT 170MSPS 64-QFN datasheet.pdf
RES SMD 2.49K OHM 0.1% 0.4W 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 100W datasheet.pdf
DC/DC CONVERT 1.5V 25A datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 150W datasheet.pdf
Connector Socket 50 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
FIXED IND 15NH 475MA 220 MOHM datasheet.pdf
TXRX 850NM VCSEL PIN X2 datasheet.pdf
IC REG LDO 2.2V 0.15A 5SOT23 datasheet.pdf