Stackpole Electronics Inc. RMCF1206FT17K8
RMCF1206FT17K8 picture photo
Mfg. Part Number
RMCF1206FT17K8
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 17.8K OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
RMCF1206FT17K8.pdf
Availability of RMCF1206FT17K8
QUANTITY
RMCF1206FT17K8 Order Process
Ship out your order
Specifications of RMCF1206FT17K8
Internal Part NumberEIS-RMCF1206FT17K8
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRMCF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)17.8k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.028" (0.70mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RMCF1206FT17K8
Related LinksRMCF120, RMCF1206FT17K8 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RMCF1206FT17K8 Details Description
Related parts for RMCF1206FT17K8
CONN EDGECARD 44POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .100 EYELET datasheet.pdf
IC FIFO 32768X18 LP 15NS 64STQFP datasheet.pdf
HEATSHRINK TUBING 1" datasheet.pdf
CONN PLUG 5 POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CAP CER 1.7PF 25V NP0 0201 datasheet.pdf
RES 402K OHM 3/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
IC OSC VCXO 100MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
CONN ARRAY FEMALE 400POS SMD datasheet.pdf