Stackpole Electronics Inc. RMCF1206FT196R
RMCF1206FT196R picture photo
Mfg. Part Number
RMCF1206FT196R
Brief Description
RES SMD 196 OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
RMCF1206FT196R.pdf
Availability of RMCF1206FT196R
QUANTITY
RMCF1206FT196R Order Process
Ship out your order
Specifications of RMCF1206FT196R
Internal Part NumberEIS-RMCF1206FT196R
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)196
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.028" (0.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RMCF1206FT196R
Related LinksRMCF120, RMCF1206FT196R Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RMCF1206FT196R Details Description
Related parts for RMCF1206FT196R
DIODE ARRAY SCHOTTKY 40V TO220FN datasheet.pdf