Stackpole Electronics Inc. RMCF1206FT19R1
RMCF1206FT19R1 picture photo
Mfg. Part Number
RMCF1206FT19R1
Brief Description
RES SMD 19.1 OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
RMCF1206FT19R1.pdf
Availability of RMCF1206FT19R1
QUANTITY
RMCF1206FT19R1 Order Process
Ship out your order
Specifications of RMCF1206FT19R1
Internal Part NumberEIS-RMCF1206FT19R1
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)19.1
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.028" (0.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RMCF1206FT19R1
Related LinksRMCF120, RMCF1206FT19R1 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RMCF1206FT19R1 Details Description
Related parts for RMCF1206FT19R1
CONN HSG PLUG 21POS STRGHT PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 75W datasheet.pdf
RES 58.3K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
ELECT CONTROL PUSHBUTTON SWITCH datasheet.pdf
ACCY DATALAMP HOLDER 3/8 SLDR datasheet.pdf
EMITTER UV 410NM 1A SMD datasheet.pdf
PIN, SOLENOID LINKAGE datasheet.pdf
CAP FILM 220NF 5% 250VDC datasheet.pdf