Stackpole Electronics Inc. RMCF1206FT41R2
RMCF1206FT41R2 picture photo
Mfg. Part Number
RMCF1206FT41R2
Brief Description
RES SMD 41.2 OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
RMCF1206FT41R2.pdf
Availability of RMCF1206FT41R2
QUANTITY
RMCF1206FT41R2 Order Process
Ship out your order
Specifications of RMCF1206FT41R2
Internal Part NumberEIS-RMCF1206FT41R2
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)41.2
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.028" (0.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RMCF1206FT41R2
Related LinksRMCF120, RMCF1206FT41R2 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RMCF1206FT41R2 Details Description
Related parts for RMCF1206FT41R2
RELAY SSR 2A 5VDC PCB datasheet.pdf
RES 1.8 OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
BOARD EVAL MEMS FOR LIS3L02AQ datasheet.pdf
RES SMD 560 OHM 0.02% 1/10W 0603 datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 11POS VERT 5.08MM datasheet.pdf
RES SMD 2.55 OHM 1% 3/4W 1210 datasheet.pdf
MODULE DESIGN DEMO FOR TUSB9260 datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X60.96X22.86MM T766 datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS INLINE SKT datasheet.pdf